Ana Sayfa > Faaliyet Alanlarımız
Amerikan Ev İnşaatı

Veev modelleri


Diğer Ev Modelleri

www.homeplanfinder.com
www.homeplans.com
www.globalhouseplans.com
www.homeplaninfo.com

Yapılmış Veev Uygulamaları (yeni sayfada açılır)
Çalışma Şeklimiz
Nascor Sistem
Nascor Deprem Videosu (popup pencerede açılır)
Ahşap Ev Hakkında Merak Edilenler
Veev projelerinde kullanılan ürünler

Çalışma Şeklimiz
VEEV Tip Projelerinden herhangi birini seçiyorsunuz ya da hayalinizdeki evin projesini siz getiriyorsunuz
İnşaatınızın yasal izinlerini alıyorsunuz.
VEEV'in vereceği ankraj planına göre temelinizi yaptırıyorsunuz.
Seçtiğiniz proje mahal listesine uygun olarak VEEV'inizi ruhsat tarihinden itibaren 60 günde size ileri-kaba seviyesinde teslim ediyor. Alternatif ödeme planlarına göre, ödemelerinizi gerçekleştiriyorsunuz.
Dilerseniz VEEV ile birlikte mahal listesini siz belirliyorsunuz. Tedarikçi firmalar ile tüm pazarlıklar sizin tarafınızdan yapılıyor, imalat programına paralel olarak ödemelerinizi maliyet+kar sistemi ile VEEV'e yapıyorsunuz. Malzemelerin tamamının seçimini müteakip 60 günde VEEV evinizi size ileri-kaba seviyesinde teslim ediyor.
Size sadece evinizin ince işlerini kendi zevkinize ve bütçenize uygun olarak yaptırmak kalıyor.

Nascor Sistem


Nascor İleri Ahşap Yapı Teknolojisi ürünü mühendislik hizmeti görmüş ahşap yapı iskeleti üç ana bileşenden oluşmaktadır:

Yalıtımlı Taşıyıcı Duvar Sistemleri

 

Döşeme Sistemleri

 

Çatı Makasları

Sözü edilen her bir bileşen tarafımıza iletilen mimari projenin Nascor sisteme adapte edilmiş şekliyle statik projelendirilmesi sonucu tasarlanmakta ve fabrikada ön-üretime tabi olmaktadır. Bu şekilde üretilen yalıtımlı taşıyıcı dış duvar panelleri, döşemeyi oluşturacak lisanslı I-kirişler ve lamine kirişler, düğüm noktalarındaki bağlantıları özel Mitek metal perçinli plakalarla preslenerek oluşturulan çatı makasları, bu üç bileşeni kaplamak üzere OSB plakaları ve binanın konstrüksiyonunu tamamlayan diğer tüm ahşap elemanları ve yardımcı malzemeleri kapsayan çatkı paketi hep birlikte Nascor sistem paketini oluşturur. Böylelikle binanın taşıyıcı sistemini oluşturan tüm elemanlar fabrikada hazır edilmiş olarak sevke hazır hale gelir ve şantiyede kısa sürede monte edilir.

Nascor Sistem Ahşap Yapı Karkası: Bilgisayar sistemleri ile mühendislik hesapları yapılmış ve fabrikada sıkı kalite kontrol şartlarında üretilmiş yalıtımlı duvar, I-kiriş ve çatı makaslarının bina taşıyıcı iskeleti oluşturmak üzere bir araya getirilmesidir. Bu sistem çatı örtüsüne hazır OSB kaplanmış çatı yüzeyi, yine her türlü kaplama malzemesine hazır OSB kaplanmış izoleli dış duvarları, kat döşemesi ve iç duvarları ile milimetrik toleranslara sahip hatasız bir karkas kabuk sistemdir. Bu sistemle 1982’den beri dünyada onbinlerce ev yapılmaktadır.

Yapısal tasarım için, Canadian CSA 086, Uniform Building Code(UBC)97, ve BOCA-ANSI 95 standartları kullanılmaktadır.

Kullanılan ağaç tipi çam, köknar ve ladindir (%12-16 rutubet oranında fırında kurutulmuş). Yapı kerestesi TS-EN 338 Tip I ve II, DIN–4084 GRADE S10 normlarına uygundur. Dış duvarlardaki yalıtım malzemesi EPS (16kg/m3, :0.040 W/mK, B1 sınıfı alev sürdürmez)’dir. Kullanılan OSB plakaları EN310 normuna uygundur. Metal bağlantı elemanları galvanizlidir. Giriş kat ahşap yastıkları su bazlı emprenyelidir.

Yalıtımlı Taşıyıcı Duvar Sistemleri
Geleneksel duvar sistemlerinden farklı olarak, NASCOR İleri Ahşap Yapı Teknolojisi ürünü bir konutun duvar bileşeni olan Energard™ dış duvar sistemleri, ahşap I-kesitli dikmeler ve bunların arasını tamamen dolduran 14 cm kalınlığında alev sürdürmezlik özelliğine sahip EPS (genleştirilmiş polistren) kullanılarak kontrollü bir ortamda ön-üretimli olarak sunulmaktadır. Klasik sistemler ile inşa edilen yapılara ve uygulanan yalıtımlara nazaran NASCOR Sistem, bir bütün olarak çok daha üstün ısı yalıtım değerlerine ulaşmasının yanı sıra ısı yalıtımı konusundaki en büyük problemlerden biri olan ve özellikle yapı elemanlarının birleşim yerlerinde sıklıkla görülüp uygulanan yalıtımı manasız kılabilen ısı köprülerine de engel olmaktadır. Bir sistem bütünü olarak Energard™ , ısı köprülerini engelleyen özel EPS kilit sistemi ile ahşap I-kesitli dikmelere bağlanan bu yalıtım kütlesi ile kesin bir sızdırmazlık garantisi teşkil eder. Bu eşi olmayan tasarım sayesinde, kışın sıcak, yazın serin kalabilen ve böylelikle enerji maliyetlerini %65 oranında azaltan yapısal olarak lider bir eve sahip olmanız çok kolay.

Döşeme Sistemleri
Nascor döşeme sisteminde fırınlanmış ahşap ve OSB ile üretilen kompozit I-kirişler kullanılmaktadır. Bu kirişler, eğilmeye, bükülmeye ve burkulmaya karşı dirençlidir.

Ana taşıyıcı olarak kullanılan lamine kirişlerle I-kirişlerin oluşturduğu ve projeye göre özel olarak mühendislik hesapları ve tasarımı yapılan döşeme sistemi, binalarda çok daha düşük ağırlıkla çok daha yüksek mukavemet sağlar.

Çatı Makasları
Nascor çatı makasları, yük dağılımı, iklim şartları ve mimari strüktüre göre tasarlanmakta ve projenize uygun biçimde fabrikada kontrollü bir ön-üretimle montaja hazır hale getirilmektedir. Ahşap makas üyelerinin düğüm noktalarında özel Mitek metal bağlantı levhaları kullanılmaktadır. Bu sistem sayesinde en zor projelerin kolaylıkla çözümlenebilmesi, uygulama kolaylığı sağlayarak mimari anlamda binalara hareketlilik katmaktadır.

Avantajları
a. Enerji Verimliliği
Yakıt fiyatları sürekli olarak öngörülemeyen oranlarda artmaktadır. NASCOR teknolojisi sayesinde aileniz ile yüksek enerji maliyetleri arasına bir duvar örebilirsiniz.

Konutlardaki enerji tüketimimizin en önemli kısmı (%82) ısıtma için kullanılmaktadır. Isı yalıtım önlemlerinin alınması ile bu kayıplar azaltılabilir. Oda sıcaklığını 1°C arttırmak için yaklaşık %6 oranında daha fazla yakıt gerekmekte olduğundan hareketle, kaybedilmiş enerjiyi tekrar edinmek için yeniden kaynak kullanılmasındansa, o enerjiyi mümkün olduğunca kaybetmeme ilkesinin başta konut kullanıcıları tarafından benimsenmesi önemli kazançlar sağlayacaktır.

Nascor İleri Ahşap Yapı Teknolojisi ürünü bir konutun TS 825’e (Türk Standartları Enstitüsü - Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standardı) uygun olarak inşa edilen betonarme bir konuta göre yıllık ısıtma enerji ihtiyacı ortalama %65 daha az olmaktadır (Gazi Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiş yalıtım analiz raporu). Bu da betonarme bir konutta oturan aile yaşam alanını ısıtmak ya da soğutmak için ayda 100YTL harcıyor ise aynı emsaldeki Nascor binada oturan ailenin bu harcamasının sadece 35 YTL olacağı anlamına gelmektedir. Enerji verimliliğinin maksimum düzeyde sağlanması için gerçek ve tek çözüm NASCOR İleri Ahşap Yapı Sistemi olacaktır.

b. Deprem Güvenliği
Depremde binalara nüfuz eden kuvvetler binanın ağırlığıyla doğru orantılı olarak etki eder. Ahşap binalar çelik binalara göre 13 kat, betonarme binalara göre de 5 kat hafiftir. Tek başına bu unsur bile ahşap iskeletli binaları deprem göz önüne alındığında avantajlı kılmaktadır. Ayrıca, bir sistem bütünü olarak bakıldığında tüm yapısal tasarımı, bağlantı detaylarının güvenilirliği ve hepsinden önemlisi yüksek standartların gerektirdiği mühendislik hesapları ile mühendislik hizmeti görmüş ahşap iskeletli yapılar en iyi performansı sergilemektedir. Nascor İleri Ahşap Yapı Teknolojisi ile üretilen binalarda deprem güvenliği azami düzeyde sağlanmaktadır. Afet İşleri Genel Müdürlüğü’ndeki sarsma tablası ile gerçekleştirilmiş olan Nascor Sistem deprem deneyinin sonuçlarına göre Nascor iskeletli yapılar, Richter ölçeğine göre 7.5 ve üzeri olağanüstü büyüklükteki depremlere mukavimdir. (Deney mekanizmasının bina üzerine uygulayabildiği azami büyüklük 7.5 olabilmiş ve bu limit noktasında dahi binada hiçbir hasar gözlemlenmemiştir.)

c. Süre Avantajı
Nascor İleri Ahşap Yapı Teknolojisi ile bileşenleri fabrikada ön-üretime tabi tutulan binaların montajı çok kısa sürede tamamlanmakta olduğundan hem çok daha kısa sürede bina kullanıma hazır hale gelebilmekte, hem de böylelikle şantiye maliyetleri asgari düzeylere çekilebilmektedir. Yaklaşık 250 m2 lik bir yapının; 10–15 günlük bir sürede konstrüksiyon kısmı, 3 ayda da tamamı anahtar teslimi bitirilmektedir.

d. Net Yaşam Alan Kazancı
Nascor ile üretilmiş binalarda dış duvarların sadece 14cm kalınlığında, iç duvarların ise 9cm kalınlığında olması sayesinde, brüt alanlardan net alan hesabına geçişte aynı projenin betonarme sistemle uygulanmış haline göre ortalama %8 daha fazla iç kullanım alanına ulaşılmaktadır. Bu da 200 metrekarelik bir binada yaklaşık 16 metrekare fazla alan demektir ki bu da ekstra bir oda kadar avantaj sağlar.

e. Yangın Güvenliği
Aslında, ahşap malzemeler belirli büyüklükteki kesitlerde kullanıldığında kolay yanmayan malzemelerdir. Çünkü yangına maruz kalan bir ahşap elemanın öncelikle dış yüzeyinde karbonlaşma (kömürleşme) tabakası meydana gelir. Bu tabaka iyice kuruyup çözülene değin alevler ahşabın iç kısımlarına tesir edemez. Öte yandan çelik binalarda çeliğin malzeme özelliği olarak çok iyi bir iletken olmasından dolayı çok kısa sürede yapısında yumuşamalar meydana gelip deformasyonlar başlar ve bağlantı noktaları ani olarak dağılır ve bina birden çöker. Betonarme binalarda ise erime ve çökme etkilerinin çok uzun zaman aldığı düşünülse de aslında betonun içinde bulunan çelik elemanlar yüksek sıcaklığa maruz kalmalarından ötürü karakteristik taşıma değerlerini yitirirler ve betonarme sistemler böylelikle ayakta durur gibi gözükse de aslında yapısal tasarım aşamasında taşıyacağı öngörülen yükleri artık taşıyamaz hale gelir. Bundan dolayı betonarme binalar yangın sonrasındaki aldatıcı görünümleri nedeniyle çok daha büyük tehlike arz ederler. Bu tür binaların taşıyıcı elemanlar tetkik edilmeden yangından sonra kullanılmaya devam edilmesi oldukça risklidir.

Yangın oluştuğunda yaşam kaybı yaşanmaması için en kritik zaman ilk 5-7 dakikadır. Bu süreden sonra bina içinde bulunan bireyler ya zehirlenmeden ya da yanmadan dolayı yaşamlarını kaybederler. Bu etkenlerin oluşumunda – yangının oluşumunda taşıyıcı sistemden ziyade en önemli etkenler bina içindeki ev tekstili türü malzemelerdir.

Nascor Sistem binalar için Hacettepe Üniversitesi Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde gerçekleştirilmiş olan yangın deneyinin sonuçlarına göre taşıyıcı kapasitenin sınır noktalarına ancak 101. dakikada ve 1,018°C’de ulaşılabilmiştir.

f. Araştırma ve Teknoloji
Nascor, lider ürünlerini müşterilerine sunabilmek için aşağıda yer alan kuruluşların kalite standartlarını gözetir:

Amerikan ASTM Standartları
Kanada Standartları Birliği
Kanada Ulusal Araştırma Konseyi (NRC)
Alman DIN Standartları

g. Kalite
Nascor’un üretim, kalite kontrolü ve ürün denetimi kuralları, müşterilerinin uluslar arası yapı standartlarına uygun yapı bileşenleri edinmelerini sağlar. Nascor’da faaliyetler ISO 9001 Kalite Standardı kapsamında yürütülmektedir.

h. Çevre
Nascor Yapı Sistemi, üstün enerji verimliliği sayesinde hem doğal kaynakların tüketiminin hem de zararlı emisyonların yayılımının azaltılmasını sağlayarak çevreyi korur. Nascor’da faaliyetler ISO 14001 Çevre Standardı kapsamında yürütülmektedir.

i. Sağlık
İnsanlık tarihinin ilk zamanlarından bu yana kullanılmakta olan ve tamamıyla doğal bir malzeme olan ahşabın insan sağlığına olumlu etkileri bilinmektedir. Nascor iskeletli konutlarda yaşayanlar bu gerçeğin canlı şahitleridir.

Nascor’da yönetim, planlama, proje ve üretim aşamalarının her birinde çalışan sağlığı ve güvenliğine yönelik şartlar üst düzeyde hedeflenir ve gerçekleştirilir. Nascor’da faaliyetler OHSAS 18001 İş Güvenliği ve Çalışan Sağlığı Standardı kapsamında yürütülmektedir.

Ahşap Ev Hakkında Merak Edilenler

Ahşap Evler Depreme Karşı Dayanıklı mı?
Ahşap Yapılar Depreme Karşı Dayanıklı mı?
Ahşap Yapılar Sağlam mı?
Ahşap Yapılar Ormanların Yok Olmasına Sebep olur mu?
Ahşap Yapılar Sağlıklı mı?
Ahşap Yapılar Pahalı mı?


Ahşap Evler Depreme Karşı Dayanıklı mı?

Genel kanının aksine ahşabın yangına direnci beton ve çelikten üstündür. Bugün ABD'nde kapalı spor salonu gibi büyük kalabalıkların bulunacağı yerlerin, yangın tehlikesine karşı ahşap karkas olarak inşasına gidilmekte, Almanya'da gene aynı nedenle çelik konstrüksiyonlar ahşap kaplanmaktadır. Yangınlar üzerine yapılmış araştımalar ve derlenmiş istatistikler taşıyıcı olarak kullanılan ahşabın en güvenli malzemelerden biri olduğunu açıkca ortaya koymaktadır. Yangının başlama nedeni hçbir zaman ahşap değildir ve ısı geçirmeme kömürleşme özellikleri nedeniyle ahşap-karkas yapının büyük yangınlara ne kadar dayanabileceği kesin olarak hesaplanabilmektedir. Ahşap yapılar yangına 60-90 dakika dayanbilecek şekilde tasarlanabiliyor. Duvarda ve tavanda kaplama malzemesi olarak kullanılacak her alçıpan katmanı bu süreyi 30 dakika daha uzatmaktadır. Ancak çıplak çelik konstrüksiyon (çeliğin genleşme katsayısının yüksekliği nedeniyle) normal bir yangına ancak 10 dakika dayanabilmekte yapı ikaz vermeden anında çökmektedir.

Ayrıca VEEV yapı bileşenleri yangına dayanıklılık testlerinden geçirilmektedir!

Ahşap Yapılar Depreme Karşı Dayanıklı mı?
Bu sorunun tek ve kesin bir yanıtı var: Evet! Marmara ve Bolu depremlerinde ahşap yapılarda yaşayan hiç kimsenin hayatını yitirmediği bilinen bir gerçek. Ahşap yapılar çok hafif olması nedeniyle kolay kolay çökmez ve çökse bile içinde bulunanların hayatlarını yitirmelerine neden olmaz. Bugün Japon deprem uzmanları tüm dünyada depreme karşı en dayanıklı yapının Osmanlı ahşap karkas sistemi olduğunu açıklamıştır.

Ayrıca VEEV modellerinde, Nascor Yapı teknolojisi kullanıldığı için, hepsinin statik kapasitesi dayanım testleriyle kanıtlanmıştır, ve hepsi bükülme ve depreme karşı yüksek dirence sahiptir.

Ahşap Yapılar Sağlam mı?
1 kg. ahşap,1 kg. beton ya da çelikten fazla yük taşımaktadır. 20.yüzyıl başında "ömrü sonsuzdur" diye anlatılan betonarmenin fiziki ömrü, karbonatlaşma ve korozyon sorunu yüzünden ortalama 60 yıldır. Buna karşılık 14.yüzyılda inşa edilen ve ahşap kolon ve çatıları bulunan Kastamonu-Mahmutbey, Beyşehir-Eşrefoğlu ve Afyon-Ulu Camileri özel bir bakıma sahip olmaksızın neredeyse 700 yıldır ayakta durmaktadır.

Ayrıca VEEV modellerinde dünyanın en yüksek yapı teknolojileri kullanılmaktadır!

Ahşap Yapılar Ormanların Yok Olmasına Sebep olur mu?
Dünyada ahşabı inşaat sektöründe kullanan ülkelerde ORMANLARIN KÜÇÜLMEDİĞİ, tersine; bilimsel bir yaklaşım ve bilinçli bir koruma anlayışı ile hızla BÜYÜMEKTE OLDUĞU kanıtlanmıştır. Amerika'da ormanların her yıl kesilen miktarının %23'ü KADAR BÜYÜMEKTE OLDUĞU, yani kesilen her 100 ağaca karşı 123 ağaç yetiştiği bildirilmiştir.

Ahşabın en çok kullanıldığı ABD ve İskandinavya gibi ülkelerde ormanalanları, ahşabın az kullanıldığı ülkelerin aksine, büyüyor. Ahşap kullanımını teşvik, orman alanının büyümesini de teşvik ediyor. İşte, bilinçli yaklaşım ve koruma önlemleri ile, yıllarca Uzak Doğu'nun tomruk ihtiyacını bile karşılayan Amerika'nın ormanları her yıl büyümekte. Yapı sektöründe ahşabı kullanan tüm ülkelrde bu böyle. Bu yüzden "Green Peace" örgütü yapıda ahşap kullanımını destekliyor. Artık ormanların ancak "tüketim bilincine sahip" kullanıcılar tarafından gerçekten korunabileceği anlaşılmıştır. Yeni dikilen ağaçların, havanın karbondioksitini yaşlı ağaçlara göre çok daha hızlı filtre ettiği, bilinmektedir.

Ayrıca A4 ahşabın yeniden, hızla ve daha fazla üretilebilir tek doğal kaynak olması nedeniyle de bu malzemeyi tercih etmektedir.

Ahşap Yapılar Sağlıklı mı?
Ahşap yapılarda yaşayanlar fizyolojik ve psikolojik açıdan kendilerini çok daha sağlıklı hissetmektedirler. Ahşap, bizimle birlikte nefes alan ve dolayısıyla yaşayan bir malzemedir. Ancak beton sürekli olarak Radon gazı yayarak beden üzerinde toksik etki yaratmaktadır. Tünel kalıp tekniği ile betondan imal edilen apartmanlarda ve duvarlarda mevcut çift kat hasır demirinin arasından mecburen geçen 220 volt elektrik taşıyan teller yüzünden manyetik alan oluşmakta, bu nedenle zihinsel ve fiziksel sağlığımız risk altına girmektedir. Ahşap ise kendi çevresi ile kimyasal dengededir. Etkilemez ve etkilenmez!

Ayrıca doğayı yaşam mekanlarına yansıtan VEEV modelleriyle, teknolojinin beraberinde getirdiği her türlü zararlı enerjiyi (cep telefonu, televizyon vb.) dışarı iletebilen ve insan için en sağlıklı ortamları yaratmak A4'ün misyonu içinde yer almaktadır.

Ahşap Yapılar Pahalı mı?
Genel kanının aksine mühendislik hesabıyla yapılmış ahşap taşıyıcılı sistemli binalar diğer yapı tekniklerine göre daha ucuzdur. Yapılar fabrika ortamında milimetrik olarak üretilir. Montaj süresinin çok kısa olması sebebi ile şantiye süresini, dolayısıyla şantiye genel giderlerini azaltır. Proje aşamasında dahi bir çok malzemenin siparişini verebileceğiniz için zaman da kazanırsınız. Yüzeyler gönyesinde ve şakülündedir. Kaplama malzemesi zaiyatı minimumdur. Ayrıca erken teslim alacağınız her ev her ay kira giderlerinizin de azalmasını sağlayacaktır.

Veev projelerinde kullanılan ürünler

James Hardie Fibercement Ürünler
www.jameshardie.com

Heat N Glo Şömine
www.heatnglo.com

Alsecco Mantolamalı Dış Cephe Sistemleri

Tamco marka Shingle

Therma Tru Dış Kapı

Up and Down Marka Ahşap Merdivenler

başa dön